v.37

Hej alla föräldrar i förskoleklassen

Hoppas detta brev når er i god hälsa. I början av veckan ville eleverna gärna delta i skolarbetet. Det märks att de tycker om att komma igång med jobb efter helgen.

I tisdags inledde vi matteundervisningen på TRR, och eleverna imponerade genom att skickligt sortera på olika sätt.

Vi hade en utedag i onsdags då vi besökte Spontan lekparken, och det var en rolig upplevelse för alla tre grupperna och vi hade kul tillsammans. Innan vi gick till parken jobbade vi med ämnet igelkotten i höstboken.

Våra duktiga och energiska elever i förskoleklassen deltog i vår årliga skoljogg i torsdags och det var en riktig succé! De sprang med glädje och iver med sina små ben, och det var en fröjd att se dem ge allt de hade. Oavsett om de sprang snabbt som blixtar eller i en lugnare takt, så var varje steg en prestation i sig själv. Vår skolgård var fylld med glädje och skratt, och vi kunde inte vara mer stolta över våra elever.

Efter skoljoggen delades diplom ut till alla våra duktiga löpare. Dessa diplom är en påminnelse om deras prestation och det engagemang de visade under skoljoggen.

Trevlig Helg!

Här kommer några fina bilder på våra elever:

Lämna en kommentar